Tegnap újabb hírek láttak napvilágot az iPhone-ról. A WWDC egyik előadásának anyagából kiderült, hogy az iPhone 4-nek már 512MB memóriája van, pont kétszer annyi, mint az előző generációs 3GS-nek, iPod Touch-nak, vagy az iPad-nek.
A WEB teljes lázban ég. A fórumozók fele örül a másik fele elkeseredett, hogy mi lesz most a nemrég még tökéletesen működő eszközeikkel. A válasz nagyon egyszerű. Semmi. Abban a pillanatban ahogy kiderült, hogy 512MB memóriáról van szó ami elég tekintélyesnek nevezhető főleg egy mobilban, engem is különös érzés fogott el. A nemrég megjelent és hozzánk még el sem jutott iPad kevesebbnek tűnt.
Aztán elkezdtem gondolkozni, hogy mégis mi lehet a döntés mögött és milyen következményekkel járhat ez a felhasználókra nézve. Az iPhone és az iPad külön kategória. Funkcionalitásukban, képességeikben hatalmas különbségek találhatók annak ellenére, hogy azonos operációs rendszert futtatnak. Mindkét eszköz bizonyos szempontból többet nyújt, mint a másik és szerintem részben ezekre a különbségekre vezethető vissza a hatalmasnak tűnő memóriakülönbség. Az iPhone-on folyamatosan futnak a Phone, Messages, Safari, Mail programok ezek közűl az utóbbi kettő ami iPad-en is megtalálható. A memória szempontjából mégis az iPad-ből teljes egészében hiányzó kamera funkciókat találom a legfontosabbnak. Természetesen nem a fényképek készítésére, hanem a 720p videó rögzítésére gondolok. Ahogy az iPhone a Voice Memos programmal is elég magas bitrátán rögzít hangot, a 3GS VGA kamerája sem éppen alacsony kb. 4Mbit/s rögzíti a h264 videókat, így ez a 720p videóknál sem fog megváltozni. 720p videót 30 FPS-sel és 10-11Mbit/s-al rögzít, így 1 perc videó 75-80MB helyet foglal. Elképzelhető, hogy ezeket a feladatokat könnyedén megoldaná a telefon 256MB memóriával is, de nem 20 háttérben futó alkamazással párhuzamosan.
Az iPhone lelke az Apple által A4-nek keresztelt SoC processzor. Ennyit tudtunk meg a keynoteból. Arról viszont szó sem volt, hogy hány GHz-en működik. Ha az iPad-ben már bemutatkozott 1GHz-es órajelen ketyegne biztos, hogy szenteltek volna neki egy sort. Ez olyan, mint a tény, hogy az Apple TV Intel processzort használ. És ez miért számít? Mert ismerjük a terméket más eszközökből, így pozitívumként könyvelhetjük el. Ahogy az eddigi iPhone-ok processzorai az A4 is nagy valószínűséggel alacsonyabb órajelen működik, mint amire a CPU képes lenne. A legtöbben 750-800MHz-et tippelnek, de ez valószínűleg csak a megjelenés után fog kiderülni. Az ebből fakadó teljesítménycsökkenés elkerülése miatt elkepzehető, hogy szükséges volt a több memória.
Nem szabad elfelejteni, hogy a 21.-én megjelenő iOS4 mely készülékekkel lesz kompatibilis. 3G, 3GS, 4 és 2G vagy újabb iPod Touch. Az új OS-re készített programok tehát ezekkel a telefonokkal lesznek kompatibilisek, persze néhány kivétellel. A 3G 128MB RAM-mal rendelkezik, amelyből még a videómemóriát is lefoglalja a rendszer. Ezek a készülékek nem lesznek képesek a multitaskingra és 1-2 az újabb készülékek lehetőségeit kihasználó funkciók sem működnek rajtuk, de a programok nagyrészét futtatni fogják. Attól nem kell tartani, hogy a fejlesztők eszüket vesztve 300MB memóriaigényű programok készítésébe fognak, hisz azok csak a legújabb telefonokkal működnének, arról nem is beszélve, hogy az Apple-nek is lenne hozzá pár szava. 3G tulajként még nem találkoztam olyan programmal az AppStore-ban ami ne működött volna a készüléken, pedig már 2 éves telefonról van szó 40-50MB szabad memóriával.
Az iPad-ben és az iPhone 4-ben található memória az előzöekhez képest kétszer akkora 64-bit sávszélességgel képes továbbítani az adatokat a processzornak, így lehet, hogy az iPad-ben található mennyiség megegyezik a korábbi készülékekével, de a gyorsabb elérés sokat változtat a sebességén.
Nem szabad megfeledkezni arról, hogy mi is a RAM elsődleges feladata és hagyományos számítógépekben miért tapasztaljuk állandó hiányát. A memória a merevlemezen tárolt adatokat ideiglenesen tárolva gyorsan elérhetővé képes tenni azokat a processzor számára. A processzorok hihetetlen ütemben fejlődnek, így egyre több adat feldolgozására képesek, viszont a merevlemezek sebessége szinte alig változott az utóbbi években, ezért szükséges a számítási teljesítmény kihasználása érdekében a memória drasztikus növelése, lapozófileok kezelése... Viszont az iPad, iPhone, iPod Touch háttértára nem hagyományos merevlemez, hanem flash memória, mely válaszidők, véletlenszerű adatelérés szempontjából hihetetlen sebbességbeli előnyökkel rendelkezik, így sokkal gyorsabban képes elérni a szükséges információt. Ezáltal sokkal kevésbé kiszolgáltatott a rendszer működése a memória mennyiségének.
Ha az iOS fejlődése tartja a jelenlegi sémát akkor iOS 5 kiadásakor a 3G már nem kapja meg a frissítést, az iOS 6-ot már nem kapja meg a 3GS, amelynek ugyanúgy 256MB memóriája van mint az iPad-nek, viszont lassabb eléréssel és a benne lévő processzor is sokkal lassabb. Az iOS 7-ig tehát biztos, hogy az iPad A4 processzorából kifolyólag képes lesz a programok futtatására, úgy mint az iPhone 4. Addigra viszont a 4. iPad bejelentésén is túl leszünk.
Mégis miért fontos a hardware? A legtöbb esetben azért szükséges a felhasználónak a gépe processzorával, memóriájával, grafikus képességeivel foglalkozni, mert az operációs rendszer, programok normális futtatásához nélkülözhetetlen, hogy naprakész legyen. Igaz ez abban az esetben, ha a hardware és software fejlesztése külön történik. Ha a használt hardware nem képes lépést tartani az operációs rendszer fejlődésével, vagy az OS elkészítésénél nem veszik figyelembe a hardware-t akkor érezhetünk lassulást, vagy kompatibilitási problémákat. Pl.: Vista. Viszont az Apple esetében ez másként működik. Az iOS-t az eladott eszközökre optimalizálják, így a kompatibilitás szempontjából nem számít, ha pár éves készülékről van szó. A készülékeket pedig a jelen és jövő operációs rendszerének igényei szerint alakítják ki. Úgy igazítják az OS és HW fejlődését, hogy azok egymásra épüljenek, segítsék egymást. Így a felhasználó a hardware képességeihez mérten a lehető legjobb teljesítményt, felhasználói élményt kapja a vásárlást követő években is.
Az iPhone 4 512MB memóriája, processzora valószínűleg nem a jelen szükséglete az OS, a programok futtatásához, hanem a jövőbeli kompatibilitás biztosítéka. A telefont mindenhol árulják 2 éves hűségnyilatkozattal is, így a felhasználók nagyrésze, ha akarna sem vehetne felár nélkül újabb készüléket, tehát a hardware képességeit úgy kellett összeállítani, hogy az elkövetkező években sem legyen annak teljesítményével probléma.
Továbbra is várom az iPad-et és úgy gondolom, hogy a kevesebb memória évekig nem fog gondot okozni a fentiek miatt. Legfeljebb nem fogok 20 programot futtatni a háttérben, csak 10-et.